Prirodni načini zaštite povrća i voća u bašti

Kutijica Blog 2025-01-10

Saznajte kako koristiti biljke za prirodnu zaštitu bašte od štetočina i bolesti. Saveti za organsku poljoprivredu i kompatibilnost biljaka.

Prirodni načini zaštite povrća i voća u bašti

Uzgoj povrća i voća u sopstvenoj bašti donosi mnogo zadovoljstva, ali i izazova. Jedan od najvećih izazova su štetočine i bolesti koje mogu da unište trud uložen u negovanje biljaka. Srećom, priroda nam pruža rešenja – određene biljke imaju sposobnost da odbijaju štetočine i sprečavaju bolesti, dok neke čak i leče zemljište.

Biljke koje štite druge biljke

1. Celer protiv leptira kupusara

Celer je izuzetno korisna biljka koja odbija leptira kupusara. Zbog toga bi trebalo da se sadi ispod voćaka napadnutih biljnim vašima, kao i pored kupusnjača. Posebno je efikasan ako se sadi ispod trešnje, gde sprečava pojavu gljivične bolesti monilije.

2. Ren (hren) za zdravlje krompira

Ren posađen oko krompira odbija krompirovu zlaticu i utiče da krtole budu zdrave i ukusne. Međutim, treba biti oprezan jer je ren agresivan u prirastu i može sputavati rast okolnih biljaka.

3. Lavanda i mažuran protiv vaši i mrava

Lavanda (Lavandula angustifolia) i mažuran (Majorana hortensis) sprečavaju pojavu lisnih vaši i mrava. Osim zaštitne funkcije, ove biljke će osigurati i lep miris u vašoj bašti.

4. Kamilica za zdravlje zemljišta

Kamilica (Matricaria chamomilia) leči zemljište u prečniku od oko metar, sprečava pojavu belog crva i pozitivno utiče na biljke u svom okruženju.

Zaštitno dejstvo začinskog bilja

5. Nana protiv štetočina kupusa

Nana (Mentha piperita) odbija štetočine kupusa i lisne vaši, dok metvica (Mentha spicata) posađena između plavih patlidžana štiti ove biljke od krompirove zlatice.

6. Bosiljak protiv komaraca i grinja

Bosiljak (Ocimum basilicum) svojim mirisom odbija lisne vaši, komarce i grinje, čineći ga idealnim saborcem za povrtnjake.

7. Borč i mirođija protiv leptira kupusara

Borč (Borago officinalis) i mirođija (Anethum graveolens) takođe odbijaju leptira kupusara, što ih čini korisnim saborcem za kupusnjače.

Zaštita od puževa i glista

8. Žalfija, majčina dušica i čubar protiv puževa

Žalfija (Salvia officinalis), majčina dušica (Thymus vulgaris) i čubar (Satureja hortensis) odbijaju puževe i golaće kada se sade u njihovoj blizini.

9. Maslačak protiv nematoda

Maslačak (Taraxacum officinalis) odbija gliste nematode, dok crni luk posađen u redovima sa šargarepom štiti od mrkvine muve i nematoda.

10. Bijeli luk za zdravlje jagoda i šargarepe

Bijeli luk posađen između redova jagoda utiče da plodovi ne obole od sive plesni, a posađen između redova šargarepe sprečava pojavu nematoda.

Zaštita od glodara

11. Mlječika i ricinus protiv krtica i miševa

Mlječika (Euphorbia lathuris) i ricinus svojim mirisom korena rasteruju krtice, voluharice i poljske miševe.

Važnost domaćih sorti

Kad god je moguće, u bašti bi trebalo gajiti stare domaće sorte voća, povrća i vinove loze koje daju kvalitetne plodove, kao i selekcionisane biotipove poludivljeg i divljeg voća i povrća. Ove biljke su otpornije i bogate biološki aktivnim materijama.

Praktični saveti iz iskustva

Mnogi baštovani dele svoja iskustva kroz godine:

  • Hren i krompir: "Gde god je hren, bolji je i ukusniji krompir."
  • Metvica: "Metvicu imam po krompiru, mislim da ima manje zlatice."
  • Krompir na neobrađenom zemljištu: "Kad jedan komad ne obrađuješ par godina pa postane celina, krompir je super i ima manje zlatice."

Zaključak

Prirodna zaštita bašte korišćenjem odgovarajućih biljaka je efikasan i ekološki prihvatljiv način održavanja zdrave povrtnjake i voćnjaka. Kombinovanjem različitih biljaka možete stvoriti prirodni ekosistem koji će sam održavati ravnotežu, smanjujući potrebu za hemijskim sredstvima za zaštitu bilja.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.