Najbolji pilingovi za lice: Domaći recepti i preporuke proizvoda
Sve što treba da znate o pilingovima za lice - domaći recepti, preporuke proizvoda i saveti za negu različitih tipova kože. Otkrijte najbolje pilingove za suvu, masnu i osetljivu kožu.
Najbolji pilingovi za lice: Domaći recepti i preporuke proizvoda
Pilingovanje lica je ključni korak u svakoj rutini negé kože, ali izbor pravog pilinga može biti izazovan. U ovom članku istražujemo različite vrste pilingova - od domaćih prirodnih recepta do komercijalnih proizvoda - i dajemo savete za sve tipove kože.
Zašto je piling važan?
Piling uklanja mrtve ćelije kože, otvara pore i poboljšava cirkulaciju, što rezultira glatkom, svežom i blistavom kožom. Međutim, pogrešan izbor pilinga može dovesti do iritacije, isušivanja ili čak stvaranja novih problema.
Domaći piling recepti
Mnoge korisnice dele pozitivna iskustva sa prirodnim pilingovima koje prave kod kuće:
1. Piling sa palentom i jogurtom
Jedna od najpopularnijih kombinacija je mešavina palente (kukuruznog griza), jogurta, kokosovog ulja i nekoliko kapi eteričnog ulja narandže. Ovaj piling je efektivan ali jak, pa se preporučuje korišćenje svakih 15 dana.
2. Med i šećer
Jednostavan ali veoma efikasan piling dobija se mešanjem meda i šećera. Mnoge korisnice tvrde da nikada nisu imale tako mekanu i glatku kožu kao posle ovog pilinga.
3. Kafa kao piling
Talog od kafe pomešan sa malo vode čini odličan piling i za lice i za telo. Kofein u kafi ima blagotvorno dejstvo na kožu, posebno u borbi protiv celulita.
Komercijalni piling proizvodi
Iako su domaći pilingovi popularni, mnoge korisnice se oslanjaju na gotove proizvode:
1. Balea enzimski piling
Ovaj piling bez zrnaca dobija pohvale za svoju nežnost, posebno za osetljivu kožu. Koristi se kao maska koja se nakon 5 minuta ispere, bez potrebe za intenzivnim trljanjem.
2. Freeman piling sa aktivnim ugljem i crnim šećerom
Posebno popularan među osobama sa masnom kožom i problemima sa mitiserima. Mnoge korisnice primećuju da im se pore značajno pročiste nakon korišćenja.
3. Afroditin piling sa košticama kajsije
Blag ali efikasan piling sa prirodnim sastojcima koji ne isušuje kožu. Posebno je pogodan za kombinovanu i osetljivu kožu.
Saveti za različite tipove kože
Za suvu kožu
Izbegavati pregrube pilingove i one sa alkoholom. Domaći pilingovi sa medom i uljima (maslinovim, bademovim) su odličan izbor. Od komercijalnih proizvoda, Avene Gentle Purifying Scrub je blag i ne isušuje kožu.
Za masnu kožu
Pilingovi sa salicilnom kiselinom (kao Neutrogena Pink Grapefruit) ili aktivnim ugljem (Freeman Charcoal & Black Sugar) pomažu u regulisanju lučenja sebuma i čišćenju pora.
Za osetljivu kožu
Enzimski pilingovi (kao Balea Enzym Peeling) su najbolji izbor jer ne sadrže abrazivna zrnca. Takođe, pilingove sa zrncima koristiti maksimalno 1-2 puta nedeljno.
Česte greške pri pilingovanju
- Prečesto pilingovanje: Idealno je 1-2 puta nedeljno za mehaničke pilingove, dok se enzimski mogu koristiti češće.
- Prejak pritisak: Piling treba naneti laganim pokretima bez intenzivnog trljanja.
- Zanemarivanje hidratacije: Posle pilinga obavezno naneti hidratantnu kremu ili masku.
- Korišćenje istog pilinga za lice i telo: Koža lica je osetljivija i zahteva blaže proizvode.
Zaključak
Bilo da se odlučite za domaći recept ili komercijalni proizvod, ključno je prilagoditi piling svom tipu kože i njenim potrebama. Uvek testirajte proizvod na manjem delu kože pre nego što ga nanesete na celo lice, i obratite pažnju na reakcije vaše kože. Pravilno pilingovanje može značajno poboljšati izgled i zdravlje vaše kože.