10 Najvećih Zabluda o Mršavljenju i Treningu

Kutijica Blog 2025-03-30

Otkrivamo najčešće zablude o mrsavljenju, treningu i ishrani. Da li sauna zaista topi masti? Koliko proteina vam je potrebno? Kako pravilno trenirati?

10 Najvećih Zabluda o Mršavljenju i Treningu

U svetu fitnesa i ishrane kruže brojni mitovi koji često dovode do pogrešnih navika i očekivanih rezultata. U ovom članku razbijamo najčešće zablude koje sprečavaju pravi napredak.

1. Sauna topi masne naslage

Mnogi pokušavaju da se oslobode viška kilograma u sauni, ali u tome ne uspevaju. Iako boravak u sauni aktivira metabolizam, jača sistem termoregulacije i pročišćava organizam, preznojavanje do iznemoglosti nema veze sa mrsavljenjem.

U sauni se gubi izvesna količina znoja što se reflektuje na telesnu težinu, ali reč je o trenutnom padu kilaže koji se ubrzo unosenjem vode u organizam nadoknadi. Pravo rešenje je kombinacija pravilne ishrane i redovnog treninga.

2. Lagano dizanje tegova stvara jake mišiće

Superlagano dizanje tegova dovodi samo do dugotrajnog treninga bez željenih rezultata. Najveće povećanje snage se postiže tako što se faza dizanja radi što je moguće brže.

3. Više proteina = više mišića

Iako proteini podstiču proteinsku sintezu, neumerene količine nisu potrebne. Mnogo je bitnije vreme kada konzumirate proteine i njihova kombinacija sa ugljenim hidratima.

Posle napornog treninga optimalno je uneti šejk od dve trećine ugljenih hidrata i jedne trećine proteina. Nekoliko sati kasnije pojedite obrok sa obrnutim proporcijama.

4. Istezanje nogu je bezbednije od čučnjeva

Istraživanja pokazuju da su vežbe otvorenog lanca (kao istezanje nogu) potencijalno opasnije od pokreta zatvorenog lanca (čučnjevi). Kod istezanja aktiviraju se kvadricepsi neravnomerno, što stvara pritisak na kolena.

Za bezbedne čučnjeve, leđa moraju biti ravna, a telo se spušta dok butine ne budu paralelne sa zemljom.

5. Nikad ne forsirajte bolan mišić

Ako mišić ne boli na dodir i možete normalno da pravite pokrete, možete trenirati. Počnite sa desetominutnim zagrevanjem na biciklu, zatim radite tri seta vežbi sa 10-15 ponavljanja za povređeni mišić.

6. Istezanje sprečava povrede

Istezanje povećava elastičnost, ali većina povreda se dešava prilikom normalnih pokreta. Ključ za sprečavanje povreda je pravilno zagrevanje koje ubrzava cirkulaciju i priprema mišiće.

Ako morate da povećate elastičnost, radite vežbe poput dodirivanja prstiju kada su mišići već zagrejani.

7. Topla kupka ublažava bol u mišićima

Pogrešno! Hladna kupka deluje kao hladni oblog - sužava krvne sudove i smanjuje količinu mlečne kiseline koja ostaje u mišićima.

8. Dizanje tegova nije za žene

Žene se često plaše prevelikih mišića, ali za to nema razloga - muškarci imaju 20-30 puta više testosterona. Kombinacija kardio i treninga snage je idealna - mišići očvrsnu, salo nestaje, a metabolizam ubrzava.

9. Trčanje ne oblikuje mišiće

Ovo je česta zabluda. Trčanje pomaže u izgradnji i definisanju mišića, posebno u donjem delu tela. Nije preporučljivo samo profesionalnim bodybuilderima.

10. Vegetarijanska ishrana je uvek zdravija

Izbacivanje mesa može dovesti do nedostatka gvožđa i proteina. Ako se odlučite za vegetarijansku ishranu, nadoknadite ove nutrijente putem sočiva, tofua, jaja i mlečnih proizvoda.

Zaključak

Glavni ključ uspeha leži u kombinaciji pravilne ishrane i odgovarajućeg treninga. Izbegavajte ekstremne dijete i neosnovane mitove, a rezultati će doći uz strpljenje i doslednost.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.