Matične ćelije iz pupčane vrpce: Sve što treba da znate
Sve o čuvanju matičnih ćelija iz pupčane vrpce - potencijalne prednosti, postupak uzimanja, cene i dostupnost u Srbiji i regionu.
Matične ćelije iz pupčane vrpce: Sve što treba da znate
U poslednje vreme sve više se govori o matičnim ćelijama i njihovoj ulozi u lečenju različitih bolesti. Mnogi roditelji razmatraju opciju čuvanja matičnih ćelija svog novorođenčeta, posebno u slučajevima kada u porodici postoje određeni zdravstveni rizici. Ali šta su zapravo matične ćelije i da li zaista mogu da spasu živote?
Šta su matične ćelije?
Naučna istraživanja su dokazala da ljudsko telo poseduje jedinstven oblik rezervi čija je svrha obnavljanje oštećenih tkiva - matične ćelije. Ove ćelije su osnovne ćelije koje se tokom razvoja embriona razvijaju u sve vrste ćelija: ćelije srčanog mišića, crvena krvna zrnca, ćelije kože i druge. U kasnijoj fazi života, ove ćelije popravljaju oštećena tkiva.
Matične ćelije postoje u mnogim vrstama tkiva odraslih ljudi, a njihova najveća koncentracija je u koštanoj srži i krvi. Međutim, s vremenom ove ćelije gube vitalnost i njihovo dejstvo postaje slabije jer stare zajedno sa nama.
Zašto čuvati matične ćelije iz pupčane vrpce?
Naučnici su otkrili da se veliki broj izuzetno mladih i vitalnih matičnih ćelija nalazi u krvi pupčane vrpce novorođenčeta. Postupak njihovog uzimanja je veoma lak i bezbolan, a najbitnije je da se specijalnom tehnikom mogu zamrznuti i kasnije primeniti u lečenju.
Danas je moguće izlečiti više od 75 teških i donedavno neizlečivih bolesti pomoću matičnih ćelija. Među bolestima koje se leče su:
- Maligna oboljenja (pre svega leukemija)
- Poremećaji krvi
- Urođeni poremećaji
- Poremećaji imuniteta
- Šećerna bolest
- Metabolički poremećaji
Kako funkcioniše postupak uzimanja matičnih ćelija?
Postupak prikupljanja matičnih ćelija je potpuno bezbolan i bezopasan. Matične ćelije se uzimaju odmah po rođenju deteta, nakon presecanja pupčane vrpce, iz dela koji je vezan za placentu. Ceo proces traje nepun minut i ne utiče na majku ni na dete.
Nakon prikupljanja, ćelije se podvrgavaju analizama u laboratoriji kako bi se proverilo da li postoji bakterijska kontaminacija ili prisustvo virusnih i gljivičnih infekcija. Nakon ovih analiza, testira se vitalnost ćelija i tek onda se zamrzavaju na temperaturi od -196°C u gasovitoj fazi tečnog azota. Ovako sačuvane, matične ćelije mogu da traju večno.
Ko može da koristi sačuvane matične ćelije?
Istraživanja su pokazala da čak četiri generacije iz jedne porodice mogu da se leče matičnim ćelijama novorođenčeta. Čak i majka, ukoliko oboli, može da se kasnije u životu leči ovim ćelijama.
Postoje dve vrste lečenja matičnim ćelijama:
- Autologno lečenje - lečenje sopstvenim ćelijama
- Alogeneično lečenje - lečenje ćelijama dobrovoljnog davaoca
Prednost autolognog lečenja je u tome što u slučaju određenog broja oboljenja telo ne odbija sopstvene ćelije, dok tuđe matične ćelije mogu biti odbačene.
Da li uvek uspeva uzimanje matičnih ćelija?
U većini slučajeva uzimanje matičnih ćelija je uspešno. Međutim, postoje situacije kada količina krvi uzete posle porođaja može biti suviše mala. To se najčešće dešava kod porođaja carskim rezom ili kada se rode blizanci, kada je prisustvo matičnih ćelija u krvi često nedovoljno.
Koliko košta čuvanje matičnih ćelija i gde je moguće?
Trenutno u Srbiji još uvek nema banke matičnih ćelija, ali se organizuje transport za građane Srbije u inostranstvo. Cena za čuvanje tokom 17-20 godina kreće se oko 1800-2500 evra, u zavisnosti od države i banke u kojoj se čuvaju ćelije.
Postoje indicije da bi do kraja godine mogla da se otvori banka matičnih ćelija u Beogradu, što bi značajno olakšalo postupak za građane Srbije. Do sada, matične ćelije iz Srbije su slane u Belgiju na čuvanje.
U Hrvatskoj postoji banka za čuvanje matičnih ćelija, sa cenom od oko 2000 evra za 20 godina čuvanja. U Švajcarskoj cena iznosi oko 2500 evra, ali tamo postoje određena ograničenja u pogledu bolesti za koje se mogu koristiti matične ćelije.
Šta se dešava nakon isteka ugovornog perioda?
Pre isteka ugovora (obično na 20 godina), banka šalje pismo sa pitanjem da li roditelji žele da produže čuvanje matičnih ćelija. Ukoliko se odluče za produženje, troškovi iznose oko 40 evra godišnje. Nakon isteka ugovornog perioda, dete čije su ćelije sačuvane ima pravo da ih zadrži ili pokloni banci.
Blizanci i matične ćelije
Kada roditelji očekuju blizance, imaju mogućnost da uzmu matične ćelije od samo jednog deteta ili od oboje dece. U slučaju da se odluče za uzimanje od oba deteta, neke banke nude popust od 50% za drugo dete.
Da li je čuvanje matičnih ćelija prava odluka?
Odluka o čuvanju matičnih ćelija je veoma lična i zavisi od mnogih faktora. Doktori preporučuju čuvanje matičnih ćelija u sledećim slučajevima:
- Ukoliko u porodici postoje genetske bolesti ili rizik od oboljenja koja se mogu lečiti matičnim ćelijama
- Kod parova različitih rasa ili etničkog porekla (zbog težeg pronalaženja kompatibilnog davaoca)
- Kod trudnoća nakon veštačke oplodnje
Iako postoje različita mišljenja o korisnosti čuvanja matičnih ćelija u slučajevima kada nema direktne medicinske indikacije, mnogi roditelji smatraju da je bolje imati ovu opciju nego je kasnije žaliti. Na kraju, svaka porodica mora sama da odmeri svoje mogućnosti i potrebe.
Bez obzira na odluku, važno je biti dobro informisan o svim aspektima ovog postupka kako bi se donela najbolja moguća odluka za zdravlje porodice.